Lampy Bioptron

Przewlekłe choroby układu oddechowego.

Dr n. med. Wojciech Lubiński

Astma oskrzelowa
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Przewlekle zapalenie powstające najczęściej na tle alergicznym jest przyczyną nadreaktywności oskrzeli, prowadzącej do nawracających epizodów świszczącego oddechu, duszności, ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, występujących szczególnie w nocy lub nad ranem.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) POChP jest schorzeniem, które rozwija się głównie u palących papierosy, przyczyniając się do stopniowego ograniczenia przepływu powietrza (zwężenia oskrzeli). Głównym objawem jest duszność nasilająca się wraz z postępem choroby, znacznie ograniczająca aktywność życiową w bardziej zaawansowanych przypadkach.

Rozstrzenia oskrzeli
To choroba, której istotą jest nadmierne poszerzenie światła dróg oddechowych, co powoduje zaleganie w poszerzonych miejscach gęstej często zakażonej bakteriami wydzieliny. Poszerzenie światła oskrzeli jest wynikiem zniszczenia ściany oskrzeli i miąższu płucnego przez przewlekły stan zapalny. Do choroby tej bardzo często może doprowadzać nieprawidłowe leczenie zapaleń oskrzeli. Objawami są zapalenia oskrzeli, kaszel, odpluwanie bardzo dużej ilości wydzieliny, może występować krwioplucie.

Mukowiscydoza
Mukowiscydoza, czyli zwłóknienie torbielowate, to dziedziczna choroba doprowadzająca do zaburzeń wydzielanie gruczołów zwłaszcza trzustki i oskrzeli. Jej istotą jest niedomaganie wewnątrzkomórkowego mechanizmu enzymatycznego, co powoduje zwiększenie lepkości wydzieliny i powstanie wtórnych zmian w gruczołach. Objawy płucne choroby związane są z nagromadzeniem gęstej wydzieliny w świetle oskrzeli (kaszel, częste zakażenia, zatkanie światła oskrzeli, a z czasem rozstrzenia oskrzeli, zapalenia płuc i niewydolność oddechowa.

Choroby układu oddechowego – w których samodzielnie możemy zastosować Lampę Bioptron.


Zapalenie gardła
To bardzo częsta dolegliwość spowodowana najczęściej bakteriami lub wirusami wywołującymi stan zapalny.
Oprócz standardowych metod leczniczych nebulizacje mogą być bardzo przydatne w łagodzeniu dolegliwości i skróceniu czasu choroby.

Zapalenie oskrzeli
Powstaje w wyniku zakażenia (wirusami, bakteriami, grzybami lub tzw. czynnikami nietypowymi łączącymi w sobie cechy zarówno bakterii jak i wirusów). Objawami najczęściej jest kaszel z odpluwaniem dużej ilości ropnej wydzieliny, często gorączka. W leczeniu tego schorzenia nebulizator może być niezwykle pomocny, ponieważ umożliwia zastosowanie leków bezpośrednio w miejsce zakażenia.

Przewlekły kaszel w przebiegu nadreaktywności oskrzeli
To objaw, który może towarzyszyć wielu chorobom płuc jednakże bardzo często powstaje po przechorowaniu zapalenia oskrzeli (szczególnie po zakażeniu czynnikami atypowymi), w wyniku przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach – jest wtedy wyrazem nadreaktywności oskrzeli. Kaszel ma charakter suchy (bez wydzieliny) i jest bardzo meczący zarówno dla chorego, jak i otoczenia.

Przewlekły kaszel w przebiegu suchości błon śluzowych
Suchość błon śluzowych to szczególnie częsta dolegliwość podczas zimowego sezonu grzewczego, gdy większość czasu oddychamy przesuszonym powietrzem. Dodatkowo suchość bton śluzowych przyczynia się do pękania śluzówki oskrzeli, co ułatwia bakteriom przechodzenie do ścianek oskrzeli i może powodować ich zapalenie.

Przewlekły kaszel u palących papierosy
Palenie papierosów jest przyczyną przewlekłego stanu zapalnego dróg oddechowych, czego konsekwencją jest kaszel często występujący głównie w godzinach porannych. Jest on wynikiem drażniącego działania papierosów na układ oddechowy.

WhatsApp chat