Lampy Bioptron

Terapia światłem Bioptron w kontekście kompleksowego leczenia i całkowitego wyleczenia po terapii radiologicznej (referencje, dr Bryatova, dr Sivokhina i dr Zolotaryova, 2019, Samara, Rosja)

Współcześnie, choroby nowotworowe są niestety jednymi z najczęstszych i najtrudniejszych do wyleczenia schorzeń. Leczenie z wykorzystaniem chemio- i radioterapii wiąże się z wieloma efektami ubocznymi. W zakładzie rehabilitacyjnym regionalnej przychodni klinicznoonkologicznej w Samarze (Rosja) lekarze stosowali terapię światłem Bioptron jako terapię
uzupełniającą w leczeniu efektów ubocznych radioterapii u 65 kobiet, które zostały poddane mastektomii. Aby zmniejszyć ból odczuwany przez kobiety, które przeszły terapię radiologiczną, lekarze zastosowali elektrostymulację przezczaszkową (ang. transcranial electrostimulation — TES; obejmuje ona podawanie niewielkich bodźców elektrycznych przez zewnętrzne elektrody przytwierdzone do czaszki celem modulowania analgezji na poziomie centralnego układu nerwowego) w połączeniu z terapią Bioptron, jako metodę do miejscowego leczenia poradiacyjnych zmian skóry i błony śluzowej. Lekarze zastosowali system Bioptron 2, ponieważ średnica filtra (wiązki światła), wynosząca 15 cm, jest dostatecznie duża, aby pokryć cały obszar podawania radioterapii. Zabiegi były przeprowadzane każdego dnia, przez 7–10 dni, raz na dzień, przez 6–8 minut w obrębie każdego obszaru (Ilustracja 2).

Ilustracja 2. Kobieta poddawana terapiiświatłem Bioptron z wykorzystaniem systemu Bioptron 2 po radioterapii.

Po 3–5 sesjach połączonych terapii (TES i Bioptron) pacjentki zauważały poprawę swojego stanu ogólnego oraz ograniczenie obrzęku i bólu w obszarze poddawanym terapii. Jako rezultaty kliniczne lekarze zaobserwowali:

  • stabilizację parametrów przepływu krwi (76% przypadków),
  • ograniczenie syndromu bólu i zaburzeń wrażliwości skóry (96%),
  • ograniczenie obrzęku w obszarze poddawanym radioterapii oraz ramienia po stronie ciała poddawanej mastektomii (84%),
  • przyspieszenie regeneracji uszkodzonych tkanek (w ciągu 3–4 dni),
  • powrót do pozytywnej kondycji psychiczno-emocjonalnej u niemal wszystkich pacjentek.

U pacjentów cierpiących na nowotwory, bardzo ważne i równie istotne co zwalczanie choroby są także terapie, których celem jest poprawa warunków rehabilitacji i ogólnego stanu zdrowia. We wspomniany szpitalu w Samarze zastosowanie terapii światłem Bioptron w połączeniu z terapią TES pozwala na optymalizację procesu rehabilitacji, ograniczając stopień niepełnosprawności i poprawę prognoz oraz jakości życia pacjentów. Poprawa stanu zdrowia niesie ze sobą także pozytywne konsekwencje na bardziej ogólnym poziomie, przekładając się na skrócenie hospitalizacji i zmniejszenie liczby pacjentów którzy muszą być ponownie hospitalizowani.

Logiczną konsekwencją poprawy stanu zdrowia pacjentów i szybszego dochodzenia do zdrowia jest znaczna poprawa stanu finansowego i budżetu szpitali i zakładów opieki zdrowotnej, wynikająca z ograniczenia kosztów związanych z nowymi pacjentami i sprawowaniem opieki nad nimi.
Terapia światłem Bioptron to bardzo skuteczna terapia uzupełniająca u pacjentek nowotworowych, które przeszły zabieg mastektomię i radioterapię. Terapia światłem Bioptron pomaga pacjentom zwalcza negatywne efekty uboczne radioterapii, wpływając na ograniczenie bólu i zapalenia oraz poprawiając ogólne samopoczucie. W efekcie stan psychiczno-emocjonalny pacjentów poprawia się, co z kolei
przyśpiesza postępy leczenia. W ogólnym ujęciu: pacjenci spędzają mniej czasu w szpitalach z uwagi na poprawę stanu ich zdrowia. Terapia światłem Bioptron nie jest medyczną terapią leczenia nowotworu, ale jest dobrym narzędziem przyśpieszania powrotu do zdrowia w czasie i po zakończeniu radioterapii.

WhatsApp chat