Zastosowanie spolaryzowanego, polichromatycznego niespójnego światła (Bioptron) jako wspomagającego leczenia przewlekłych bólów w obrębie błony śluzowej jamy ustnej: badanie pilotażowe (dr Petruzzi, Włochy, 2019)
Dolegliwości w jamie ustnej są bardzo nieprzyjemne i jeżeli nie zostaną poddane leczeniu w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób, mogą przerodzić się w poważniejsze problemy.
Celem badania była ocena terapii światłem Bioptron w leczeniu przewlekłych bólów błony śluzowej jamy ustnej (ang. Chronic Oral Mucosal Pain – COMP). Schorzenie COMP jest definiowane jako ból trwający ponad 3 miesiące i trwający dłużej niż bodziec zapalny. Różne zmiany patologiczne, włączając w to zespół pieczenia jamy ustnej, afty, zapalenie jamy ustnej
(zapalenie ust i/lub warg) oraz przewlekłe owrzodzenia mogą powodować COMP. Ból przewlekły jest często opisywany jako pieczenie, kłucie lub uczucie owrzodzenia, które negatywnie wpływa na jakość życia pacjenta i zwiększa ryzyko zaburzeń i schorzeń psychicznych, takich jak niepokój i depresja. W leczeniu COMP dostępne są terapie farmakologiczne, ale ich długotrwałe stosowanie może powodować efekty uboczne i/lub niepożądane, a w niektórych przypadkach mogą być nieskuteczne. Nowe strategie i metody terapeutyczne znalazły zastosowanie mające na celu ograniczenie bólu i wynikającej z niego frustracji pacjentów. W tym badaniu 22 osoby cierpiące na COMP zostały zdiagnozowane w próbie ślepej przez dwóch niezależnych lekarzy, którzy ocenili stopień ostrości i intensywności symptomów. Poziom odczuwanego bólu i stopień poprawy zostały ocenione i poddane badaniu przed rozpoczęciem leczenia, na koniec czwartego tygodnia i na koniec ósmego tygodnia.
Wszyscy pacjenci byli poddawani leczeniu bieżącymi terapiami farmakologicznymi dla konkretnych problemów w obrębie jamy ustnej. Połowa z nich była dodatkowo poddawana leczeniu terapią światłem Bioptron, a dokładnie modelem Bioptron2 — sesje po 15 minut, dwa razy w tygodniu (Ilustracja 1)
Ilustracja 1. (A) Przyrząd w kształcie litery „C” wykorzystywany w
dentystyce. (B) Pacjent z umieszczonym przyrządem w kształcie
litery „C” podczas terapii Bioptron.
4 tygodnie po rozpoczęciu leczenia pacjenci, który byli poddani
terapii uzupełniającej Bioptron wykazywali większe postępy w
leczeniu i odczuwali mniejszy ból niż pacjenci, którzy byli
poddawani wyłącznie leczeniu farmakologicznemu. Po 8
tygodniach leczenia, obie grupy wykazywały poprawę, ale to
grupa poddawana dodatkowej terapii światłem Bioptron
wykazywała większe postępy niż pacjenci poddawani wyłącznie
terapii preparatami farmakologicznymi
Reasumując: pacjenci poddawani dodatkowej terapii Bioptron wykazywali szybszą i większą poprawę w odniesieniu do symptomów i oznak w obrębie jamy ustnej w porównaniu do pacjentów poddawanych wyłącznie terapii farmakologicznej. Charakterystyka terapii Bioptron przekłada się na różnorodne działanie biostymulacyjne, pomocne w terapii bólu, leczeniu, zapobieganiu stanom zapalnym oraz ograniczaniu symptomów.
Referencje dostępne na życzenie:
Petruzzi M, Nardi GM, Cocco F, Della Vella F, Grassi R, Grassi FR.
Zastosowanie spolaryzowanego, polichromatycznego niespójnego światła (Bioptron) jako wspomagającego leczenia przewlekłych bólów w obrębie
błony śluzowej jamy ustnej: badanie pilotażowe. Photobiomodul Photomed Laser Surg. 2019 Apr;37(4):227-232.